Kociołek myśliwski żeliwny jako świetna alternatywa dla grilla

0

Kociołek myśliwski żeliwny.

Kociołek jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu przy ognisku w ogrodzie. Można w nim przygotować różnorodne potrawy takie jak pieczonki warzywno - mięsne, leczo, golonki w piwie oraz wiele innych pysznych dań. Chcielibyśmy przestawić Ci w jaki sposób używać kociołka, znajdziesz również kilka prostych przepisów oraz jak konserwować kociołek. Odpowiednio użytkowany kociołek będzie Ci służył latami, materiał jakim jest żeliwo to gwarancja trwałości i jakości.

kociolek-zeliwny-mysliwski

Jak przygotować potrawy w żeliwnym kociołku myśliwskim ?

Wypełniony produktami kociołek przykrywamy, zakładamy obejmę i lekko! dokręcamy tak, aby pokrywka i obejma nie spadły podczas podnoszenia kociołka (wystarczy ½ obrotu śruby dociskowej). Ważne jest, aby para mogła swobodnie wydobywać się i nie powstało wewnątrz nadmierne ciśnienie. Kociołka nie należy stawiać na żywym ogniu, który zwęgliłby potrawę i pozbawił ją smaku. Dlatego wstawiamy go do ogniska dopiero wtedy, gdy powstanie żar, uważając aby bezpośrednio na kociołek nie działały języki ognia. Potrawa będzie gotowa po około 40 minutach dla kociołka 4 litrowego oraz około 1 godzinę dla kociołka 6L i 9L. od momentu, gdy zauważymy wydobywającą się spod pokrywki parę. Wówczas wyjmujemy kociołek z ogniska wkładając w ucho pokrywki kij. Przy wyjmowaniu kociołka z ogniska należy używać grube rękawice tak aby się nie poparzyć. Każdy, kto nie jest nowicjuszem w dziedzinie przyrządzania kociołka, ma już swoje wypróbowane przepisy i sposoby.

Dla tych którzy na tej drodze stawiają pierwsze kroki mamy kilka prostych przepisów.

Przepisy na pyszne dania z kociołka:

PIECZONKA - PRAŻONE.

Składniki:

- ziemniaki
- kiełbasa
- kapusta
- boczek
- marchewka, cebula
- papryka czerwona i żółta
- smalec
- pieprz, sól, przyprawa do ziemniaków
- pieczarki

Sposób przyrządzania pieczonki:

Wysmarować dno i boki kociołka myśliwskiego tłuszczem (olejem), obłożyć boki kociołka boczkiem, następnie liśćmi kapusty i wrzucić do kociołka wszystkie składniki wymieszane z przyprawami. Ziemniaki można pokroić w talarki. Ilości składników należy dobrać samemu według swojego smaku i upodobań. Na koniec wszystkie składniki obłożyć z góry plasterkami boczku i przykryć liśćmi kapusty. Przykręcić delikatnie pokrywkę i postawić na mocno rozżarzonych kawałkach drewna. Nie stawiać kociołka w duże płomienie ognia ! Po 45 minutach pieczonka będzie gotowa !

 

LECZO

składniki:

- 2 papryki czerwone
- 4 papryki zielone
- 4 pomidory
- 2 cebule
- 5 ząbków czosnku
- 1 kg karkówki lub łopatki
- 50 dag wędzonego boczku
- papryka mielona słodka i ostra
- majeranek, sól
- pieprz zmielony w młynku
- bulion -około 1 l


Sposób przyrządzania leczo:

Kociołek najpierw rozgrzać nad płomieniami ogniska i wrzucić mięso pokrojone w kostkę. Jak wytopi się tłuszcz, dodać cebulę pokrojoną w kostkę oraz paprykę pokrojoną w słupki. Pomidory obrane ze skórki rozgniatamy i wraz z czosnkiem wrzucamy do kociołka. Dorzucamy wszystkie przyprawy i wlewamy bulion tak aby potrawa nie była zbyt rzadka . Leczo gotujemy około 30-40 min. Podczas gotowania można sprawdzić , czy mięso jest miękkie. Podawać z chlebem lub bułką.

KOCIOŁEK BIWAKOWY

składniki:

- 2 kg ziemniaków
- 1 kapusta
- 1 kalafior (może być bez kalafiora)
- 3 marchwie
- 3 cebule
- 1 kg kiełbasy
- boczek lub konserwa mięsna
- kilka liści kapusty
- sól, pieprz, kostka rosołowa, woda

Sposób przyrządzania:

Oderwać 4-5 liści kapusty do wyłożenia kociołka. Wysmarować dno i boki kociołka tłuszczem (np. olejem), obłożyć liśćmi kapusty. Ziemniaki, marchew, cebulę, kapustę pokroić, dodać cząstki kalafiora, pokrojoną kiełbasę oraz boczek lub konserwę, przyprawy i wszystko wymieszać i włożyć do kociołka. Wszystko zalać wodą, wrzucić kostkę rosołową i przykryć liściem kapusty. Zakręcić kociołek i wstawić do ogniska. Piec w żarze. Potrawa będzie gotowa po około 40 min. od momentu, gdy zauważymy wydobywającą się spod pokrywki parę.

Do przygotowania potraw używaj zawsze świeżych składników oraz ziół.

 

Kociołek możesz nabyć w naszym sklepie tu: Kociołki żeliwne

 

PRZED PIERWSZYM UŻYCIEM KOCIOŁKA ŻELIWNEGO:

- należy przepłukać kociołek gorącą wodą
- osuszyć papierowym ręcznikiem oraz wysmarować wnętrze kociołka olejem jadalnym

Uwaga! Do mycia kociołka nie należy używać żadnych detergentów.

KONSERWACJA KOCIOŁKA ŻELIWNEGO:

Naczynia żeliwne aby mogły Państwu jak najdłużej służyć wymagają odpowiedniej konserwacji.
- Nie można ich myć w zmywarkach
- Do mycia naczyń żeliwnych nie należy używać detergentów ponieważ wypłukują tłuszcz, którym zabezpieczone jest żeliwo.
- Po umyciu należy wytrzeć naczynie do sucha i nasmarować olejem jadalnym.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

- Do rozgrzanego kociołka nie należy wlewać żadnych zimnych płynów, możliwe jest pęknięcie kociołka
- Jeśli w naczyniu pojawi się rdza, należy ją delikatnie usunąć metalowym zmywakiem, po czym obficie nasmarować olejem jadalnym i poczekać aż się wchłonie. Jeśli pozostanie nadmiar, usunąć ręcznikiem papierowym.
- Jeśli jedzenie zbyt mocno przywiera do naczynia to znaczy, że naczynie jest zbyt suche. Trzeba nasypać na dno naczynia sól kuchenną i wypalić ją nad kuchenką gazową, lub nad ogniskiem. Po wypaleniu soli trzeba odstawić naczynie, wystudzić je i usunąć sól.
- Kiedy na ręczniku papierowym użytym do osuszania naczynia widoczne są czarne plamy oznacza to, że tłuszcz który był użyty do konserwacji naczynia został wypalony. Należy wtedy zagotować wodę w naczyniu, wylać ją, osuszyć naczynie i ponownie nasmarować olejem .
- Przypalenia należy umyć papką z piasku i octu, a następnie dokładnie wypłukać naczynie, osuszyć i nasmarować olejem jadalnym.

Kociołki myśliwskie żeliwne produkowane w Polsce dostępne są w naszym sklepie FamilyGarden wraz z przepisami oraz instrukcją użytkowania.


Życzymy smacznego oraz dobrego czasu spędzonego w rodzinnym gronie przy ognisku.


FamilyGarden.pl - Blog #Odpocznijwogrodzie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl