Samodzielne wędzenie wedlin

0

Wędzarnie drewniane ogrodowe – świetny sposób na własne zdrowe wędliny.

Marzy ci się samodzielne przygotowywanie zdrowych, pełnych smaku i aromatu wędlin? Najlepszym sposobem na to jest postawienie w swoim ogrodzie drewnianej wędzarni. Jej prosta konstrukcja sprawi, że przygotowanie pysznych wędlin będzie bardzo łatwe, a co równie ważne, sama wędzarnia stać się może elementem dekoracyjnym w ogrodzie.

wedliny domowe wedzenie

Jaką wędzarnię wybrać?

Na rynku dostępne są wędzarnie metalowe oraz drewniane. Różnica między nimi polega przede wszystkim na czasie wychładzania się. Wędzarnie metalowe wychładzają się zdecydowanie szybciej, przez co trzeba je częściej doglądać. Znawcy uważają jednak, że są one najlepsze do wędzenia na zimno. Jeżeli interesuje cię wędzenie na gorąco, dużo lepszym wyborem jest ogrodowa wędzarnia drewniana. Wykonana z naturalnego drewna, dobrze zabezpieczona przed wpływem czynników zewnętrznych sprawia, że przygotowane w niej mięsa albo ryby przechodzą jeszcze bardziej naturalnym aromatem drewna. Chociaż oczywiście największe znaczenie ma dym wędzarniczy.

wedzarnia drewniana

Wybierając wędzarnię, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących sposobów jej wykorzystania: jak często będzie się w niej wędziło, dla ilu osób, gdzie ją przechowywać? Dla 2-3 osób nie ma sensu kupować dużej wędzarni, a spokojnie wystarczy wybranie najmniejszej skrzynki. Wędzarnie powiększone sprawdzą się dla dużej rodziny i jeżeli swoimi wyrobami chce się kogoś obdarowywać.

Dobre wędzarnie drewniane powinny mieć spadzisty dach, przez co nie będzie się w nich skraplała woda – wróg każdej wędzonki. Wyposażenie wędzarni to elementy takie jak: deflektor, hak, siatka, nogi, termometr, ruszt do pieca. Tak wyposażony sprzęt pozwoli na natychmiastowe rozpoczęcie przygotowania własnych wyrobów. Przed podjęciem próby warto przeczytać na temat przygotowania mięsa, przyprawiania go oraz używania drewna różnych gatunków do uzyskania odpowiedniego dymu.

Zalety wędzarni drewnianej

Drewno jest przede wszystkim bardzo atrakcyjnym materiałem, który idealnie dopasuje się do wyglądu już posiadanych elementów ogrodowych. Dobrze pasuje do stylu inspirowanego naturą, rustykalnego. Wędzarnia może być dostępna w różnych rozmiarach, chociaż na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego zazwyczaj nie jest to urządzenie specjalnie duże. Występują również wędzarnie w wersji mobilnej, dzięki czemu w razie potrzeby można je przestawiać. To bardzo wygodne, ponieważ niewielką skrzynkę można zabrać ze sobą, a także w razie nieużywania po prostu schować w garażu lub innym schowku bez obaw, że wędzarnia będzie niszczała.

wędzenie ryb

Przed zakupem wędzarni warto zwrócić uwagę na jej jakość, objawiającą się między innymi w użyciu sztywnego stelaża, który dobrze podtrzyma całą konstrukcję.

W środku wędzarni ogrodowej drewnianej znajdować się powinny poprzeczki drewniane oraz haki wędzarnicze służące do podwieszania wędzonek. Różny może być sposób jej otwierania – od góry, co niekoniecznie jest wygodne albo w formie drzwiczek z przodu, znacznie bardziej praktycznych. W ten sposób łatwiej jest dostać się do środka komory, aby włożyć do niej mięso itd., a także ułatwione jest czyszczenie środka.

Jak działa wędzarnia drewniana?

Wędzarnia drewniana może mieć różne konstrukcje. Zazwyczaj wbudowane jest w nią oddzielne palenisko z metalu. Dym dostaje się do głównej komory wędzarniczej za sprawą rury. Wlot umieszczony może być od spodu komory albo na dole ściany bocznej. Niektóre wędzarnie mają także palenisko umiejscowione pod komorą wędzarniczą, które należy wmurować lub odpowiednio osadzić.

Pełna oferta wędzarni oraz akcesoriów dostępne w naszym sklepie <wędzarnie do ogrodu>

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl